تبلیغات
سلحشوران آبی پوش - بعضى پشت پرده ها را نمى شود گفت
ورزشی ، فرهنگی ، سیاسی

بعضى پشت پرده ها را نمى شود گفت

تاریخ:چهارشنبه 17 اسفند 1390-02:08 ب.ظ

فتح الله زاده :كریمى یا نورى رابدهند، برهانى رابگیرند
مدیر عامل باشگاه استقلال در شرایطى طى گفت وگویى به تشریح اتفاقات گذشته و برنامه هاى آینده تیم فوتبال این باشگاه پرداخت كه آبى پوشان این فصل در ۳ جبهه لیگ برتر، جام حذفى و لیگ قهرمانان آسیا شانس كسب جام دارند. اتفاقى كه على فتح الله زاده از پرویز مظلومى انتظار دارد و تاكید مى كند اگر او بتواند در شرایط فعلى یك جام هم بگیرد راضى كننده است. گفت و گو با على فتح الله زاده را مى خوانید:
• تیم استقلال با اینكه شروع خوبى در مسابقات لیگ برتر داشت، كم كم روندى نزولى را پیش گرفت كه ماحصل آن صعود سپاهان به صدر جدول بود. با این شرایط آیا فكر مى كنید استقلال پتانسیل و این قابلیت را دارد كه در سه جبهه براى قهرمانى بجنگد؟
- ما بحثى داریم و آنهم این است كه آیا تیم امروز استقلال، تیمى كه در حال حاضر در اختیار سرمربى ماست قابلیت و توانایى این را دارد كه در یك فصل به دو عنوان قهرمانى برسد یا خیر؟ آیا منظور شما این است؟!
• بله. منظور ما هم همین تیم فعلى است، تیمى كه در ابتداى فصل كهكشانى بسته شده بود و امروز ... .
- در ابتداى فصل اگر از من سئوال مى شد كه تیم استقلال مى تواند با این پتانسیل و بازیكنانى كه در اختیار دارد، قهرمان شود. در آن زمان پاسخ من بلى بود، چرا؟ چون آن زمان بازیكنان خوبى در اختیار داشتیم اما امروز پاسخم به این سئوال منفى است. من كه در ابتداى فصل مى گفتم استقلال با داشته ها و توانایى هایش باید قهرمان دو جام شود و اگر نشود خوب نتیجه نگرفته، امروز نظر دیگرى دارم و مى گویم اگر یك جام بگیرد خوب كار كرده است.
• چرا به این نتیجه رسیده اید؟
چون من در ابتداى فصل باور و گمانم بر این بود كه این بازیكنان و مجموعه اى كه در اختیار داشتیم با شرایط حرفه اى وارد كارزار مى شوند اما امروز مى بینم كه در سه جام حاضریم و در فاصله كمتر از یك ماه باید پنج تا شش بازى انجام دهیم، بازى هایى كه همه آنها در تهران نیست و باید در شهرها و كشورهاى دیگر به میدان برویم. ما با این شرایط با تیم هایى رقابت مى كنیم كه غالبا فقط درگیر مسابقات داخلى هستند و دغدغه مسابقات جام حذفى و لیگ قهرمانان آسیا را ندارند. تازه مربیان این تیم ها از فشردگى مسابقات مى نالند! با این شرایط هر تیمى دیگرى جاى استقلال بود از پا درمى آمد.
• در این فشردگى شما چند بازیكن مصدوم هم داشتید؟
- بله همینطور است. ما در این فشردگى بازى ها در مقاطع مختلف خسرو حیدرى، مجتبى جبارى، آندو تیموریان و میلاد میداودى را در اختیار نداشتیم. اینها كم بازیكنى نیستند، خودشان یك تیم و یك تیم ملى هستند. شما ببینید از روزى كه آندو در تیم ملى بازى نمى كند، جنگندگى و طراوت تیم ملى كمتر شده است. تیم ملى بابت غیبت میداودى نیز لطمه خورده است و اگر دژآگه نبود، شاید در همین بازى با قطر به مشكل مى خوردیم. باور كنید غیبت یك بازیكن در عملكرد یك تیم تاثیرگذار است.
• یعنى غیبت یك یا دو بازیكن اینقدر در نتیجه گیرى تیم تاثیرگذار است؟
- بازیكنانى مانند كریمى و جبارى اگر نباشند تیم شان لطمه مى خورد و این موضوع غیرقابل كتمان است. ما این بازیكنان تاثیرگذار را نداشتیم و ناچار بودیم كه در فواصل زمانى كم بازى كنیم. با این شرایط معلوم بود كه تحلیل مى رویم. بعد مى آیند و تحلیل مى كنند كه استقلال در نیم فصل اول این نتایج را گرفته و در نیم فصل دوم نتایجش چنین و چنان شده و افت كرده است.
• قبول دارید كه در این مدت سپاهان هم نتایج خوبى را كسب كرده است؟
- سپاهان خوب كار كرده و صدرنشین شده است، چون ما خوب كار نكردیم. وقتى ما در پنج بازى سه امتیاز گرفتیم، نشان مى دهد كه افت كرده ایم. اگر ما این چهار بازیكن خود را داشتیم، شك نكنید هیچ وقت چنین نتایجى رقم نمى خورد.
• اما تیم سپاهان نیز شرایطى تقریبا مشابه به شما دارد و درگیر مسابقات لیگ قهرمانان آسیاست.
- نه اصلا اینطور نیست. هیچ تیمى در هفته هاى اخیر شرایط استقلال را نداشته است. سپاهان تا به اینجاى مسابقات لیگ به اندازه ما بازیكن مصدوم و محروم نداشته است، البته ما این را جزیى از فوتبال مى دانیم و گلایه اى نداریم و سعى خواهیم كرد به شرایط ایده آل گذشته بازگردیم.
• شما دلیل این همه مصدومیت را بررسى نكردید؟
- فشردگى بازى ها باعث تحلیل رفتن بازیكنان ما شد و مصدومیت آنها.
• نحوه تمرینات تیم شما مشكل نداشته است؟
- نه اگر مشكل داشت ما فصل را اینقدر خوب شروع نمى كردیم. ما در طول فصل به مانند دیگر تیم ها فرصتى براى ریكاورى و بدنسازى نداشتیم. ما در نیم فصل نیز به علت برگزارى مسابقات جام حذفى نتوانستیم اردویى داشته باشیم. در تعطیلى هفته هاى اخیر نیز به علت حضور بازیكنان در اردوى تیم ملى نتوانستیم به اردو برویم. این در حالى بود كه حریفان استقلال هر كدام براى برپایى اردو به خارج از كشور رفتند. ما حتى در روز عید هم درگیر بازى هستیم. ما این فصل فرصت نفس كشیدن نداریم و مدام باید بازى كنیم.
• یعنى اگر آندو و میداودى به تركیب استقلال برگردند مشكلات تیم برطرف مى شود و استقلال به مانند ابتداى فصل نتیجه مى گیرد؟
- مطمئن باشید به محض اینكه نفرات مصدوم برسند استقلال به مراتب بهتر كار خواهد كرد. البته لازم است در اینجا به نكته اى اشاره كنم. درست است كه ما با مصدومیت بازیكنان خود تلنگرى خوردیم اما خیلى خوب خود را جمع كردیم. ما در آن دوران ضعف دو بازى تك حذفى در آسیا مقابل دو تیم خوب و گردن كلفت ذوب آهن و الاتفاق داشتیم كه در هر دو بازى به پیروزى رسیدیم. این اتفاق كمى نیست و آن را نقطه عطفى براى تیم استقلال مى دانم.
• برخى ها از شما ایراد مى گرفتند كه اشتباه كردید به جاسم كرار و فرهاد مجیدى اجازه جدایى دادید و اگر آنها مى ماندند استقلال امروز همچنان صدرنشین مطلق جدول رده بندى
لیگ برتر بود. شما فكر مى كنید اگر این دو بازیكن از استقلال نمى رفتند این تیم با مشكل مواجه نمى شد؟
- شاید اینطور باشد اما شما توجه داشته باشید ما اگر جاسم كرار را از دست دادیم به جاى او «جى لوید ساموئل» را به خدمت درآوردیم. ما «گوران یركوویچ» را نیز جذب كرده ایم كه فرهاد مجیدى نمى شود اما در جاى خود عملكرد خوبى داشته است. ما با اینكه ضعیف تر شده ایم اما در گلزنى ضعف نداشته ایم. این روزها آرش برهانى ما شكوفا شده و در برخى بازیها دو گل زده است. به نظر من ضربه اصلى را تیم ما از رفتن جاسم كرار و مجیدى نخورد، بلكه پاشنه آشیل ما غیبت مثلث آندو، جبارى و حیدرى بود. شما این سه نفر را به تركیب استقلال برگردانید، آنوقت مى بینید كه استقلال با قدرت برمى گردد.
• مجتبى جبارى چقدر در جدایى كرار نقش داشت؟
- خدا شاهد است مجتبى خودش به من زنگ زد و گفت كه او را براى ماندن و جدایى كرار در نظر نگیریم و تاكید كرد چون این بازیكن با ما قرارداد دارد در استقلال بماند. بازیكنان دیگر نیز مى خواستند جاسم كرار بماند. والله مجتبى نخواست كه كرار برود. نه مجتبى، هیچ بازیكن دیگرى نمى تواند بگوید اگر فلانى باشد پس من هم نیستم. مگر خانه خاله است؟ من پول دادم و باید بازیكنان براساس قراردادى كه دارند بازى كنند.
• به بحث فرهاد مجیدى زیاد پرداخته شده است اما یك سئوال هنوز بى جواب مانده است كه آیا مجیدى به علت اختلاف نظر با معاونان باشگاه تصمیم به جدایى گرفت؟
- یك شب یكى از دوستان به آقاى مظلومى گفته بود فرهاد مجیدى با معاونان باشگاه استقلال مشكل دارد و سرمربى تیم این موضوع را با من و معاونان باشگاه در میان گذاشت. هر دو معاون من گفتند ما اینقدر استقلال و هوادارانش را دوست داریم كه حاضریم به خاطر ماندن مجیدى از سمت خود استعفا داده و از استقلال برویم. این موضوع را آقاى مظلومى به فرهاد ابلاغ كرد اما او تغییرى در تصمیم خود نداد. به عقیده من این صحبت ها نیز فوتبالى نیست. الان فرهاد مجیدى نه مسى مى تواند به مدیرعامل باشگاه خود بگوید: »معاونان خود را بیرون كن تا من بمانم«!، كسى مى تواند در این زمینه اظهارنظر كند؟ معاونان در ارنج تیم و مسائل فنى تیم نقشى ندارند و یك بازیكن زیر نظر كادر فنى است. وقتى یك سرمربى بازیكن را از هر نظر قبول دارد و مدیرعامل باشگاه نیز او را قبول دارد و از هر نظر با هم همكارى مى كنند، حتى اگر دیگران او قبول نداشته باشد، تاثیرى در كارش ندارد. مثل اینكه یك بازیكن در تیم استقلال مرا دوست نداشته باشد، آیا به خاطر دوست نداشتن او باید من كارم را بگذارم و بروم؟!
• پرداخت هاى مالى شما در فصل جارى چقدر بوده است؟
- اگر بخواهم بگویم پرداخت من براى امسال چقدر بوده است، باید بگویم كه ۶۵ درصد از مبالغ قرارداد بازیكنان را پرداخت كرده ایم اما ۶۵ درصد از سال قبل و قبل تر. چون دوستان از زمان قبل به بازیكنان بدهكار بودند، این كار ما را در فصل جارى دشوارتر كرده بود.
• فینال جام حذفى نزدیك است، تلاش نمى كنید محل برگزارى این بازى را تغییر دهید؟ پشیمان نیستید كه پذیرفتید بازى فینال در ورزشگاه حافظیه شیراز برگزار شود؟
- من پشیمان نیستم، چرا كه بازى اگر در تهران نباشد، هرجایى كه باشد فرقى نمى كند. واقعا در آن برهه زمانى انتخاب محل دیگرى براى برگزارى فینال جام حذفى امكانپذیر نبود و توافقى در این زمینه حاصل نمى شد. ما در آنجا از دوستان قول گرفتیم كه زمین را درست كنند كه ظاهرا دارند زمین را وصله و پینه مى كنند.
• اگر دوستان به قول خود عمل نكنند، شما هم مى توانید به قول خود عمل نكرده و خواهان انتخاب مكانى دیگر براى برگزارى بازى شوید.
- من مردم بوشهر را دوست دارم و مى خواهم یك چیزى به بوشهرى ها بگویم. من صادقانه به بوشهرى ها مى گویم شاهینى ها آنچنان كه به حضور تیم شان در لیگ برتر تمایل دارند، آیا به دنبال قهرمانى جام حذفى نیز هستند؟! قطعا آنها بیشتر به دنبال ماندن در لیگ برتر هستند تا قهرمانى جام حذفى. در آن شرایط آیا بازى در زمین ناهموار و سخت شیراز به ضرر تیم شاهین نخواهد بود؟ همچنان كه براى بازیكنان استقلال در آن زمین امكان مصدومیت و آسیب دیدگى وجود دارد، ممكن است نفرات تیم شاهین نیز مصدوم شوند. آنوقت از دست دادن قهرمانى و یا آسیب دیدگى بازیكنان براى بوشهرى ها بیشتر از ما گران تمام مى شود چرا كه آنها خطر سقوط به لیگ برتر را احساس مى كنند. من در اینجا بازهم تاكید مى كنم حاضریم با تیم شاهین در هركجا غیر از بوشهر بازى كنیم، البته جایى كه زمین خوبى داشته باشد. ما مى خواهیم صداقت خود را نشان داده و ثابت كنیم كه فقط زمین نامناسب ورزشگاه حافظیه باعث شده خواهان تغییر محل برگزارى فینال جام حذفى شویم.
• علاوه بر این بحث بازى كردن جاسم كرار نیز مطرح است.
- ما یك شرایطى را با مسئولان باشگاه شاهین در میان گذاشتیم و تا به امروز صحبتى در مورد این قول و قرارها نكرده ام اما براى ما مهم آن قول و قرارهاست. یك بازیكن چه كارى مى خواهد انجام دهد؟ بازیكن تاثیر دارد اما مى خواهد چه كند؟ من نمى خواهم وارد این بازى شوم، بازى كه خیلى ها مى خواستند ما را وارد آن كنند. مگر الان شاهین بوشهر برود یك بازیكن بهتر از جاسم كرار بخرد ما مى توانیم بگوییم چرا؟ ما ترسى از حضور كرار در فینال نداریم اما دوست دارم دوستان به مانند ما به قول و قرارهایى كه باهم گذاشتیم، عمل كنند.
• چه قول و قرارهایى؟
- آنهم شرایط خود را دارد كه نمى خواهم آن را باز كنم. تا به امروز چیزى در این زمینه نگفته ام و نمى خواهم چیزى هم بگویم. براى ما مهم هم نیست كه چه اتفاقى مى افتد. قول و قرار ما با باشگاه شاهین بوشهر خود به خود اكتیو است و اگر جاسم كرار بازى كند این بصورت یك «دومینو» به حركت در مى آید و نیازى به اقدام ما نیست!
• آقاى دنیزلى گفته من برهانى را مى خواهم. آیا این بازیكن را به پرسپولیس مى دهید؟
- خود آقاى دنیزلى این حرف را زده است؟
• نه در روزنامه ها این بحث ها مطرح شده است؟
- هر زمان دنیزلى گفت من برهانى را مى خواهم من مى گویم روى چشمم این برهانى براى شما، نورى یا كریمى را به جاى او به استقلال بفرستید! اگر به خواستن است من هم نورى یا كریمى را مى خواهم، آیا پرسپولیسى ها این بازیكنان را به ما مى دهند؟! من هم دلم مى خواهد روزى دو تا چلوكباب یا چلومرغ بخورم اما فقط دلم مى خواهد، چون پولش را ندارم! بعضى وقت ها از جلوى چلوكبابى رد مى شوم و بوى چلوكباب به مشامم مى خورد، خلاصه وصف العیش، نصف العیش!
• پس كلا مخالف این انتقال هستید؟
- من مخالف مذاكره و گفتگو نیستم. از ۱۵ سال پیش این اعتقاد حرفه اى را دارم كه من و مدیرعامل پرسپولیس باید باهم بنشینم و بگویم ما طالب بازیكنان شما هستیم و شما نیز بازیكنان ما را مى خواهید و اگر به توافق رسیدیم در شرایطى خاص این انتقالات صورت پذیرد. یا نه امسال باهم بنشینیم و با مدیرعامل باشگاه پرسپولیس به توافق برسیم كه در فصل نقل و انتقالات با نفراتى كه مدنظر آنها هستند وارد مذاكره نشویم و در مقابل با نفراتى كه ما مى خواهیم با آنها مذاكره و گفت و گو نداشته باشد. با این شرایط بى جهت براى برخى بازیكنان بازارگرمى نمى شود.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر